STATmediana.com
Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Fragmenty książki
Fragmenty książki "Rozwadów. Szkice z dziejow miasta"

Wojciech Cetnarski
Toponimia Rozwadowa

Praca zawiera nazwy ulic Rozwadowa, które funkcjonowały w przeszłości lub funkcjonują obecnie. Jest to pierwsze tego typu opracowanie, w którym zostały zebrane i w sposób uporządkowany przedstawione nazwy ulic z uwzględnieniem nazw zwyczajowych. Łącznie na terenie miasta i dzielnicy Rozwadów funkcjonowalo 80 nazw ulic. Nazw używanych obecnie jest 46, pozostale 34 nazw to nazwy nieistniejące, w tym 3 nazwy zwyczajowe.


Grażyna Lewandowska
Początki rozwadowskiej spółdzielczości

Ponad trzechsetletnia historia Rozwadowa ma wiele aspektów zasługujących na wspomnienie, wiele wydarzeń, które koniecznie trzeba ocalić od zapomnienia. Na pewno zasługuje na wzmiankę malo znana cząstka dziejów tego miasteczka związana z krzewieniem spółdzielczości oraz różnych innych form samopomocy jako sposobu na przeciwdziałanie biedzie.


Joanna Boguń - Kantor
Gmina żydowska i jej społeczność w Rozwadowie

W 1939 roku, 24 września Żydzi zostali wysiedleni do radzieckiej strefy okupacyjnej. W 1940 r. wrócilo do miasta okolo 400 osób tej mniejszości. W tymże roku miała być stworzona w zamkniętej ulicy Kościuszki, osobna dzielnica dla Żydów - getto. Jednak nie doszło do jego utworzenia. Rok 1942 był głównym okresem ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.


Marek Ziemba
Rzeka San w okolicach Rozwadowa na przestrzeni wieków

Jak płynął kiedyś San? Znać odpowiedz na to pytanie w pełni, wiarygodnie to dziś chyba bardziej marzenie niż realna możliwość poznania. Kwestią bezsporną jest fakt, iż obecny tor rzeki San w okolicach Rozwadowa ukształtował się stosunkowo niedawno, może nie więcej niż 300-400 lat temu. A co było wcześniej?


Grażyna Lewandowska
Rozwadowskie groby - historia odczytana z kamieni

Wiele nagrobków rozwadowskiego cmentarza pochodzących z odległych czasów, uległo całkowitemu zniszczeniu, a i te, które ocalały są często w bardzo złym stanie, dlatego niektóre napisy trudno odczytać, a czasem jest to wręcz niemożliwe. W większości należą one do zacnych lub po prostu majętniejszych obywateli, którzy mogli sobie pozwolić na okazalsze i trwalsze pomniki.

-----
Marek Ziemba (red.), Rozwadów. Szkice z dziejów miasta, Stowarzyszenie Literackie "Witryna", Stalowa Wola 2004, ss. 112.

O książce | Autorzy książki | Fragmenty książki |Recenzja książki
© 2004-2023 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.