Moje szczenięce lata w Rozwadowie
Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Wspomnienia syna burmistrza Rozwadowa
Ukazała się książka "Moje szczenięce lata w Rozwadowie", w której Adam Firliciński - syn powojennego burmistrza Rozwadowa - opisuje z perspektywy kilkuletniego chłopca miasteczko Rozwadów. Książka zawiera wiele cennych informacji z życia przedwojennego Rozwadowa, miasteczka w trakcie wojny oraz zaraz po jej zakończeniu.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Wspomnienia, które przelał na papier Adam Firliciński są nie tylko bardzo interesujące, ale unikalne ze względu na fakty, które przedstawia. Do tej pory w literaturze regionalnej brakowało opisu rzeczywistości przedwojennego Rozwadowa (wyjątkiem są wspomnienia Hieronima Pietruszyńskiego), w trakcie wojny oraz zaraz po jej zakończeniu.

Na kartach książki znajdziemy wielokrotny opis rozwadowskiego rynku, sklepów mieszczących się przy nim, dawnego tartaku, tętniącej życiem stacji kolejowej. Pojawiają się relacje dotyczące Zakładów Południowych w Stalowej Woli, współpracy Polaków z Niemcami, czy wkroczenia Armii Radzieckiej i wyzwolenia Rozwadowa spod okupacji niemieckiej.

Nie brakuje opisu życia ówczesnych mieszkańców Rozwadowa, w tym Żydów. Pojawiają się nazwiska kolegów autora, znajomych i bliskiej rodziny Firlicińskich. Wiesiek Magda, Zygmunt Pelc, Wojtek „Niedojda”, Lonek Transztajn (Turzyński), Domicela Sokalska, Antek, Maciek, a także pan Glapś, państwo Kawałkiewiczowie – to tylko niektóre osoby pojawiające się w osobistych wspomnieniach autora.

Adam Firliciński urodził się w 1935 roku w Nowym Sączu. W 1938 roku jego ojciec Zenon otrzymał pracę w Zakładach Południowych Stalowa Wola, dlatego cała rodzina przeprowadziła się w okolice Rozwadowa. Zamieszkali na Księżym Kolanie w chałupie krytej strzechą, razem z rodziną flisacką.

Pobierz bezpłatnie fragment książki

ZAMÓW KSIĄŻKĘ (wysyłka w ciągu 24 godzin)
11-09-2014 komentarze (3)
NOWA KSIĄŻKA!
Cmentarz parafialny w Rozwadowie
Kalendarz
Wrzesień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Aktualna pogoda
Temperatura: 18.0 st.
Ciśnienie: 1026 hpa
Wiatr: 3.1 m/s
Kierunek wiatru: 80 st.
Widzialność: 10 km
 
© 2004-2023 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.