Moje szczenięce lata w Rozwadowie
Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
List biskupa sandomierskiego zapowiadający koronację w Rozwadowie
Biskup sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz z okazji zbliżającej się koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w kościele farnym w Rozwadowie wystosował list zapowiadający to podniosłe wydarzenie.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Drodzy w Chrystusie Panu!

Dzielę się z Wami radosną wiadomością: oto 25 maja zostanie ukoronowany łaskami słynący Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli - Rozwadowie. W ten sposób po raz kolejny spełnia się na naszych oczach proroctwo wypowiedziane przez Najświętszą Maryję Pannę w domu św. Elżbiety: „Błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia” (Łk 1,48).

Ta zapowiedź złożona w pokorze przed Bogiem, związana jest z rolą Maryi w Historii Zbawienia. Przez tajemnicę Bożego macierzyństwa, stała się Ona bliska ludziom wszystkich czasów. Miłość do Niej wyrażają bogate formy kultu, pieśni, literatura oraz wizerunki stworzone ręką artystów. Imię Niepokalanej Dziewicy przywołuje nieustanna modlitwa Ludu Bożego, który pielgrzymuje do licznych na naszych ziemiach i w świecie sanktuariów maryjnych.

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli - Rozwadowie jest takim szczególnym miejscem - prawdziwym namiotem spotkania z Bogiem i z Jego Matką. Czczony w nim wizerunek Maryi pochodzi z 1754 r., a jego wykonanie przypisuje się nieznanemu malarzowi pracującemu nad dekoracją Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Wkrótce po przybyciu obrazu do parafii, jej pierwszy proboszcz ksiądz Jan Jakielski założył istniejące do dzisiaj Bractwo Szkaplerznej. Na przestrzeni blisko trzech stuleci odnotowano liczne łaski, jakie otrzymali wierni modlący się do Rozwadowskiej Madonny. W 1965 r. kościół parafialny w Stalowej Woli - Rozwadowie został podniesiony do rangi sanktuarium. To doniosłe wydarzenie zbiegło się w czasie z obchodami „Dni Maryjnych” z okazji 1000- lecia Chrztu Polski. Już wtedy rozpoczęto starania o koronację obrazu.

„Wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”(Ap 12,1). Kiedy Kościół wkłada koronę na skronie Najświętszej Maryi Panny, uznaje w ten sposób Jej niezwykłą godność, którą przewyższa znacznie wszystkie istoty niebieskie i ziemskie, ponieważ jest rodzicielką Syna Bożego i pozostaje z Nim zjednoczona nierozerwalnym węzłem (por. KK 53).

Maryja wolną wolą i posłuszeństwem współpracowała w dziele ludzkiego zbawienia. Karmiła i wychowała Chrystusa, towarzyszyła Mu na drogach głoszenia Ewangelii i stojąc pod krzyżem najgłębiej łączyła się z Nim w męce konania (por. KK 56; 58).

Jest zarazem uosobieniem wszelkiego piękna i doskonałości przez Niepokalane Poczęcie oraz bezgraniczną miłość. Dlatego po dopełnieniu biegu ziemskiego życia została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały. Kościół uznaje w Niej niezmiennie królową Nieba i Ziemi (por. KK 59).
Każdy ochrzczony powołany jest do podobnej chwały. Księga Apokalipsy mówi wyraźnie, że mamy królować, gdyż Chrystus uczynił nas królestwem Boga (por. Ap 1,6; 5,10; 20, 6).

Należy jednak pamiętać, że to królowanie obce jest logice świata, jakiej nieraz ulegamy. Polega bowiem na całkowitym posłuszeństwie woli Bożej, na noszeniu ciężarów innych, na zwyciężaniu własnych słabości. Takiej postawy uczy nas Najświętsza Maryja Panna. Św. Jan Paweł II mówi, że „w stosunku do każdego chrześcijanina, do każdego człowieka, Maryja jest Tą która pierwsza uwierzyła — i tą właśnie wiarą Oblubienicy i Matki pragnie oddziaływać na wszystkich, którzy Jej po synowsku się zawierzają” (Redemporis Mater, 46).

Nie wystarczy więc obdarzyć Maryję królewskim diademem. Jej koronacja ma się dokonać przede wszystkim w sercu każdego z nas. Złotą koroną niech staną się nasze myśli, słowa i uczynki; nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne. Niech będzie w nas więcej Ewangelii, więcej szacunku i wrażliwości wobec drugiego człowieka. Do tego zachęca modlitwa koronacyjna: „Niech idą śladami Jezusa i Maryi, niech służą Tobie i wypełniając przykazanie miłości, niech sobie wzajemnie spieszą z pomocą” (Obrzędy koronacji wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Katowice 2004, nr 15).

Drodzy Diecezjanie, przypadł mi w udziale zaszczyt zaproszenia Was na koronację rozwadowskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny. Przybądźcie jak najliczniej do Stalowej Woli - Rozwadowa w niedzielę 25 maja o godz. 12, by uczcić naszą Matkę. Ci, którzy nie będą mogli udać się na uroczystości koronacyjne, niech uczestniczą w nich duchowo przez modlitwę w swoich świątyniach i domach.

Pragniemy wyrazić w ten sposób naszą wdzięczność za łaski, jakie wyprasza nam Maryja. W dniu koronacji zawierzymy Maryi siebie, rodziny, całą diecezję przygotowującą się do jubileuszu 200-lecia istnienia i Ojczyznę naszą w wigilię obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Niech wypełnia się nieustannie proroctwo Maryi, którego jesteśmy uczestnikami: „Błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia” (Łk 1,48).

† Krzysztof Nitkiewicz
Biskup Sandomierski
17-05-2014 komentarze (0)
NOWA KSIĄŻKA!
Cmentarz parafialny w Rozwadowie
Kalendarz
Wrzesień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Aktualna pogoda
Temperatura: 17.0 st.
Ciśnienie: 1026 hpa
Wiatr: 2.6 m/s
Kierunek wiatru: 60 st.
Widzialność: 10 km
 
© 2004-2023 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.