rozwadow.pl
Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Obraz Matki Boskiej Szkaplerznej po konserwacji
Do kościoła parafialnego w Rozwadowie powrócił po konserwacji w Krakowie obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Z tej okazji odbyły się uroczystości religijne, którym przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Prace konserwatorskie wykonano w Krakowie na Wawelu. Usunięto kurz i brud z obu stron malowidła, podklejono spękania, usunięto stary werniks, wyprostowano płótno i naciągnięto je na nowe ramy. Dzięki fachowcom obraz zyskał nowy blask, poprawiła się kolorystyka.

Ostatnio łaskami słynący obraz był poddawany konserwacji w latach 2002-2003, kiedy prowadzono również prace renowacyjne bocznego ołtarza, w którym znajduje się wizerunek Matki Boskiej Szkaplerznej. Jeszcze wcześniej, bo w latach 50. ubiegłego wieku, obraz też był poddawany konserwacji.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał cudowny obraz. Przypuszcza się, że jego autorem mógł być jeden z malarzy pracujący dla Lubomirskich przy dekoracji Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Obraz namalowano farbami olejnymi na lnianym płótnie. W długoletniej historii obrazu próbowano go wiele razy "ulepszyć". Na przykład Antoni Prebendowski chciał stworzyć dodatkową aureolę z jaskrawych gwiazd koloru żółtego - poprawa nie przyniosła efektu, więc "ulepszenie" zamalował na brązowo.

Jako ciekawostkę można podać, że oryginalny obraz Matki Boskiej Szkaplerznej ma swoją bardzo wierną kopię, w proporcji 1:1! Obraz powstał w 2000 roku na zamówienie pewnej rodziny z Rozwadowa, a namalował go artysta malarz Piotr Pawiński, mieszkający niegdyś w Rozwadowie (obecnie mieszka w Warszawie).
23-05-2013 komentarze (0)
NOWA KSIĄŻKA!
Cmentarz parafialny w Rozwadowie
Kalendarz
Listopad
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Aktualna pogoda
Temperatura: -1.0 st.
Ciśnienie: 1026 hpa
Wiatr: 1.5 m/s
Kierunek wiatru: 240 st.
Widzialność: 5 km
 
© 2004-2020 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.