STATmediana.com
Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Praca magisterska na temat rewitalizacji Rozwadowa
Pan Łukasz Piwnicki jest autorem bardzo ciekawej pracy magisterskiej na temat rewitalizacji Rozwadowa. O czym ona jest? Poniżej sam autor sam opisał to, czym się zajął. Dodatkowo całą kompletną pracę zgodził się opublikować w portalu Rozwadow.pl.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Tytuł pracy magisterskiej nie jest przypadkowy, Rewitalizacja Rynku Rozwadowskiego w Stalowej Woli. Sam pomysł podjęcia się napisania pracy na ten temat powstał w listopadzie 2005 roku. Wtedy to mój promotor, nie zgodził się abym pisał pracę na temat Osiedla Fabrycznego w Stalowej Woli. Wybór padł na Rozwadów.

Początkowo, aż do grudnia nie wiedziałem z której strony „ugryźć” mój temat. W miarę możliwości przyjeżdżałem do Rozwadowa i czyniłem próby delimitacji obszaru, którym miałbym się zająć. Ostatecznie zatrzymałem się na Rynku w Rozwadowie razem z otaczającymi go ulicami. Uznałem, że może to być ciekawe doświadczenie, podjąć się próby napisania pracy magisterskiej na temat, który jest pomijany w Stalowej Woli.

Kolejny etap polegał na zebraniu materiału fotograficznego i zdobyciu jak największej ilości danych na temat Rozwadowa. Niezwykle cenny okazał się niniejszy portal Rozwadow.pl, a także dane z Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Muzeum Regionalnego. Pomoc swą okazali również czytelnicy portalu, za co w tym miejscu składam im serdeczne podziękowania.

Następnie przystąpiłem do oceny sytuacji na danym terenie i w Stalowej Woli. Ocena polegała na porównaniu wskaźników dla miasta i dla terenu. Na tej podstawie można wykazać, czy wybór terenu jest trafny. Ocena ta dotycząca miasta Stalowa Wola zawarta jest w rozdziale II, a ocena dotycząca Rozwadowa w rozdziale IV.

Przeprowadzone zostały również badania ankietowe w Rozwadowie, których wyniki zostały wykorzystane i opisane w mojej pracy. Ponieważ praca wzorowana jest na strukturze Lokalnego Programu Rewitalizacji posiada ona wszystkie niezbędne elementy. Dlatego właśnie w rozdziale III dokonano analizy dokumentów strategicznych odnoszących się do rewitalizacji. Mankamentem pracy jest to, że nie porusza ona dokładnie i w szeroki sposób aspektu finansowania programu rewitalizacji w Rozwadowie. Związane jest to z tym, iż moja wiedza nie jest wystarczająca do pełnego opracowanie tego aspektu.

Oprócz rozdziałów wyżej wymienionych praca posiada jeszcze rozdział poświęcony definicji i aspektom związanym z rewitalizacją. Polecam go do przeczytania każdemu zainteresowanemu, gdyż uważam, że dla kompletnego laika, którym ja również byłem jeszcze 3 lata temu, jest on bardzo pomocny. Pozwala lepiej zrozumieć na czym polega rewitalizacja, nie tylko w jej czysto technicznym wymiarze, ale również w tym ważniejszym - społecznym.

Rozdział V, który jest jakby "sercem" całej pracy, zawiera projekty. Są to projekty dotyczące trzech sfer: techniczno–budowlanej, społecznej oraz ekonomicznej.

Ze względu na bliskość aspektów społecznego i ekonomicznego, projekty te występują wspólnie. Ostatni rozdział to próba podsumowania całej pracy.

Jeśli chodzi o wnioski jakie wynikają z napisania mojej pracy, są one następujące:

- brak propagowania szeroko i prawidłowo rozumianej rewitalizacji,

- częste i wielokrotne mylne jej pojmowanie,

- problem braku partycypacji społecznej, na który i ja natrafiłem podczas swoich prac,

- znikome zainteresowanie problemem rewitalizacji w Rozwadowie,

- brak promocji rewitalizacji ze strony samorządu,

- niechęć w wykorzystania szerokich możliwości finansowania działań związanych z rewitalizacją,

- zupełny brak i niechęć wykorzystania doświadczeń innych krajów,

- znikome działania rewitalizacyjne w Stalowej Woli, związane z długotrwałym oczekiwaniem na wyniki rewitalizacji, co znów wiązać można z cyklami wyborczymi w naszym kraju,

- złe pojmowanie rewitalizacji przez władze samorządowe w mieście,

Myślę, że są to podstawowe problemy rewitalizacji w Stalowej Woli.

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie może przynieść ta praca, to wyrażam nadzieje, że zwróci ona uwagę na palący problem zapaści Rozwadowa i pomoże w wyciągnięciu go z sytuacji kryzysowej jaka obecnie zaistniała na jego terenie. Myślę, że to jest jej najważniejsze zadanie, nie projekty, które może napisać każdy, nie kolorowe mapki, które może zrobić każdy przy odrobinie chęci… ale właśnie ukazanie problemu, czy też problemów, z którymi boryka się Rozwadów. Bo projekty nie muszą zostać zrealizowane, ale jeśli zostanie zauważony problem, to miejmy nadzieje, że znajdą się ludzie by go rozwiązać…

Kończąc to krótkie podsumowanie zacytuje bp Aureliusza Augustyna: „Miasta nie składają się tylko z domów i ulic, ale z ludzi i ich nadziei.”

Ja dołączam moje nadzieje, że w Rozwadowie kiedyś będzie lepiej…

Łukasz PIWNICKI

Pobierz plik pracy [plik PDF, spakowany ZIP - ok. 9 Mb]

-----
Ja ze swej strony chciałbym podziękować Autorowi pracy przede wszystkim za zajęcie się tym tematem. Cieszy szczególnie mnie to, że powstała praca o charakterze bardzo pragmatycznym, cieszy mnie to że Autor "nie bał się pytać" (w trakcie pisania pracy wymienialiśmy różne uwagi), zależało Mu na napisaniu dobrej pracy. Dokonanie Pana Łukasza pokazuje, że prace dyplomowe mogą w znakomity sposób dotyczyć zagadnień społeczno-gospodarczych, które są ważne dla społeczności lokalnych. I trzeba takie zagadnienia podejmować i upowszechniać. Niech ta praca będzie zachętą dla innych studentów, aby podejmować prace ważne i pożyteczne - to również jest działanie na rzecz "małej ojczyzny".
05-06-2007 komentarze (0)
NOWA KSIĄŻKA!
Cmentarz parafialny w Rozwadowie
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Aktualna pogoda
Temperatura: st.
Ciśnienie: 0 hpa
Wiatr: 0 m/s
Kierunek wiatru: st.
Widzialność: 0 km
 
© 2004-2024 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.