Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Kwesta na cmentarzu w Rozwadowie się udała
Po raz pierwszy w historii rozwadowskiego cmentarza parafialnego odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowego pomnika - ks. Jana Leszczyńskiego, urodzonego w 1844 roku, a zmarłego w 1906 roku, byłego powstańca styczniowego z 1863 roku. Inicjatorem akcji był Witold Adamski, który zapowiada już kontynuację tego niezwykle godnego uwagi przedsięwzięcia.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Większość osób, które były choć raz na rozwadowskim cmentarzu z żalem patrzyło z pewnością na stare nagrobki, niszczone upływem czasu, a i nie raz i przez ludzką głupotą.

"Przez wiele lat i ja zastawiałem się nad tym dlaczego tak się dzieje?" - mówi pomysłodawca i główny organizator całej akcji. "Jednak w tym roku tuż przed 1 listopada postanowiłem, że zamiast się po raz kolejny zastanawiać, szukać w myślach winnych tego stanu rzeczy, samemu coś zrobić, aby to zmienić" - dodaje mój rozmówca.Pomnik ks. Jana Leszczyńskiego, Fot. M. Ziemba


Witold Adamski skontaktował się z proboszczem parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej, ks. Janem Folcikiem. Został on poinformowany o planach zbiórki pieniędzy na renowację nagrobka, ks. Jana Leszczyńskiego, byłego żołnierza z 1863 roku. Ksiądz proboszcz dopytał jeszcze o kilka szczegółów i... bez problemu wyraził zgodę. Tak zaczęła się akcja - pierwsza w historii rozwadowskiego cmentarza. Owszem, były pojedyncze zbiórki, ale nie było tak, żeby zbierać na jakiś nagrobek, aby go ratować przed unicestwieniem!Epitafium ks. Jana Leszczyńskiego, Fot. M. Ziemba


Pomysłodawca akcji skontaktował się z harcerzami z ZHR „Leśne Plemię”. Pomocną dłoń wyciągnęli druhowie: dh phm Grzegorz Tracz , a także dh phm Kamil Kawka z "Powstańców Styczniowych" z ZHP. Sprawnie zorganizowali swoich ludzi, aby kwesta mogła się odbyć. "Dzięki tym młodym ludziom udało się przeprowadzić kwestę" - mówi Witold Adamski.

Kwestowano w ciągu dwóch dni - 30 i 31 października, po 12 godzin na dzień. Łącznie zebrano 1439 zł i 2 dolary. W następnych dniach, już po zakończeniu kwesty ta suma wzrosła jeszcze o ok. 300 zł. Tak więc łącznie udało się zebrać blisko 2 tys. złotych.Nagrobek ks. Jana Leszczyńskiego - w tle pomnik Powstańców, Fot. M. Ziemba


Być może udałoby się zebrać więcej, gdyby lepiej całą akcję propagować. Zbyt późno była zgoda na zbiórkę, przez co było za mało czasu aby zorganizować ludzi i pomyśleć o intensywnej kampanii w lokalnych mediach.

"Wysłałem kilka informacji na temat kwesty do mediów internetowych, zamieściło je dwie strony [w tym portal Rozwadow.pl - przyp. MZ]. Oprócz tego, informacja o zbiórce była podana też przez Ojców Kapucynów z rozwadowskiego Klasztoru po każdej niedzielnej Mszy św. Jednak było to za mało" - ocenia Witold Adamski.

Ale nie było źle jak na pierwszy raz. "Z rozmów z osobami odwiedzającymi rozwadowski cmentarz, wiem, że ta akcja spotkała się z ich strony z uznaniem" - dodaje pomysłodawca kwesty.Nagrobek ks. Jana Leszczyńskiego - górna część złamała się.
Grób jest pochylony od strony zachodniej. Po prawej pomnik ks. Michała Dukieta
, Fot. M. Ziemba


Renowacja zabytkowego pomnika planowana jest na wiosnę. Wszystko zależy jednak od zgromadzonych środków finansowych. Trzeba będzie znaleźć firmę, która wyceni koszty renowacji. Nawiązany został także kontakt z Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Tarnobrzegu, w celu uzyskania informacji na temat renowacji jak i ewentualnej możliwości wpisu do rejestru zabytku nagrobka ks. Jana Leszczyńskiego.

"Ksiądz Folcik chciałby, żeby przy parafii powstało coś w rodzaju komitetu ratowania zabytków na cmentarzu, na wzór istniejących w innych miastach. Wtedy moglibyśmy zastanowić się nad wpisem do rejestru oraz podjęciem innych akcji mogących wesprzeć kwestę jak np. cegiełki w parafii" - zdradza plany proboszcza Witold Adamski.

Inicjator akcji już wie, że w następnym roku zorganizuje też kwestę, oczywiście o ile dostanie zgodę. Planuje wtedy zacząć przygotowania znacznie wcześniej, aby akcja była dobrze nagłośniona.

Na koniec każdy pewnie chciałby się dowiedzieć, kim prywatnie jest ów Witold Adamski, który zaangażował swój czas, energię i chęci aby ratować zabytkowe nagrobki na rozwadowskim cmentarzu...

Napiszę może o tylko o pewnym "wycinku" życia pana Witolda, który jest potwierdzeniem powszechnie znanego stwierdzenia (rzadko praktykowanego), że jeśli się chce to czas zawsze się znajdzie, aby działać na rzecz "małej ojczyzny" - niekoniecznie mając hojnych sponsorów i obfite dotacje od "kolosa na glinianych nogach", czyli UE...

Inicjator akcji prywatnie pracuje zarobkowo, pomaga rodzicom w podeszłym wieku, jest mężem i ojcem trójki małych dzieci, a... czwarte będzie wkrótce...

Czy trzeba komentować?

Pozycja GPS pomnika ks. Jana Leszczyńskiego:
50.585508, 22.047950, 191 m.n.p.m
08-11-2011 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 4
Aktualna pogoda
Temperatura: 0.7 st.
Wilgotność: 99 %
Ciśnienie: 1029 hpa
Wiatr: 0.5 m/s
Kierunek wiatru: 139 st.
Zachmurzenie: całkowite
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.