Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Zmarł Wiesław Podsiadło - działacz "Solidarności"
Wiesław Podsiadło od kilku lat zmagał się z ciężką chorobą, ale nie zdołał jej pokonać. Zmarł 13 września 2013 roku w Rozwadowie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Urodził się 22 kwietnia 1937 roku w Kowlu. Po wywiezieniu ojca na Sybir jego matce z dziećmi udało się przedostać do Polski. Zamieszkali w Chełmie. Ojciec Wiesława Podsiadły walczył w armii W. Andersa m.in. pod Monte Cassino, wrócił do Polski, odnalazł rodzinę i wkrótce wszyscy w 1950 roku przeprowadzili się do Rozwadowa.

W tym mieście Wiesław Podsiadło ukończył szkołę podstawową, a następnie szkołę zawodową w Stalowej Woli. Pracę zawodową podjął w 1954 roku w stalowowolskim PKS, a następnie w 1955 roku zatrudnił się w węźle PKP w Rozwadowie, gdzie uzyskał licencję najpierw na obsługę parowozów, a potem lokomotyw spalinowych.

W maju 1985 roku podjął pracę maszynisty kolejowego w Hucie Stalowa Wola. Był wzorowym kolejarzem, miał opinię bardzo dobrego pracownika. W końcu lutego 1996 roku po przepracowaniu ponad 40 lat przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

Wiesław Podsiadło działał w podziemnej "Solidarności" Huty Stalowa Wola. W październiku 1987 roku był jednym z czternastu członków Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Pracowników Huty Stalowa Wola. Uczestniczył w akcjach protestacyjnych podziemnej "Solidarności". Brał udział w strajku w kwietniu 1988 r. w Hucie Stalowa Wola, za co został zwolniony z pracy. Potem wskutek protestów delegatów pracowników HSW przywrócono mu prawa pracownicze. Uczestniczył także w 11-dniowym strajku okupacyjnym w sierpniu 1988 roku. Po strajku społecznie przez kilka lat dostarczał lekarstwa z solidarnościowej apteki w Krakowie wszystkim potrzebującym pomocy w Stalowej Woli.

Był skromnym, ale oddanym człowiekiem stalowowolskiej "Solidarności". Pochowany został 16 września 2013 roku na parafialnym cmentarzu w Rozwadowie.

Źródło: Zmarł Wiesław Podsiadło działacz Solidarności, "Sztafeta" nr 38, 19 wrzesień 2013, s. 2.
17-10-2013 komentarze (0)
Ankieta
Czy akceptujesz obecny projekt rewitalizacji Rozwadowa?
tak
nie
nie mam zdania

[wyniki | ankiety]
Newsletter - Nowości
Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości z portalu Rozwadow.pl? Podaj swój email...

... i wciśnij ENTER
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 2
Aktualna pogoda
Temperatura: -5.5 st.
Wilgotność: 94 %
Ciśnienie: 1028 hpa
Wiatr: 0 m/s
Kierunek wiatru: 206 st.
Zachmurzenie: umiarkowane
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.