rozwadow.pl
Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Akcja sprzątania parku w Charzewicach
Z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli będzie sprzątany park w Charzewicach. Akcja, która odbędzie się w tym roku po raz pierwszy ma mieć charakter cykliczny. Ekolodzy planują zaopiekować się parkiem na dłużej - chcą w tym miejscu nie tylko prowadzić pogadanki przyrodnicze, ale zachęcać mieszkańców do częstego odwiedzania parku. Na początek jednak... trzeba go posprzątać! Wielkie sprzątanie w piątek 26 kwietnia br. od godziny 16.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Park podworski w Charzewicach nie należy do miejsc, o których można powiedzieć - zadbane. Estetykę miejsca psują nie tylko śmiecie, ale także nieuporządkowany drzewostan (dużo samosiejek) oraz brak choćby najprostszych ławeczek oraz koszy. Te wszystkie elementy sprawiają, że nie jest to miejsce popularne wśród mieszkańców miasta. Jeśli już je odwiedzają, to mieszkańcy Charzewic i Rozwadowa, którzy nie zawsze umieją zadbać o odpowiednie zachowanie w tym zabytkowym i uroczym parku. Teraz ma to się wszystko zmienić...


Tego niedawno złamanego dębu ekolodzy nie usuną, ale inne rzeczy tak...
Fot. M. Ziemba


"Po raz pierwszy ruszamy z tą akcją, którą chcemy pokazać, że można poprawiać świat wokół siebie, samemu od siebie coś dając" - mówi Urszula Serafin-Bąk, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli.

Największe wsparcie w tej akcji pochodzi od dwóch stalowowolskich instytucji - schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. Brata Alberta w Charzewicach, którego kierownik Zenon Gielarek zaangażował 11 mężczyzn mieszkających w schronisku, natomiast prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli - Mariusz Piasecki - przekazał odpowiednie rękawice, worki na szkło i papier oraz zapewnił transport. Odbierze zebrane śmiecie.

"Podczas rozmów z obu panami byliśmy zaskoczeni ich dużą życzliwością, a nawet chęcią wspierania akcji własnymi pomysłami" - mówi zadowolona prezes PKE. "Nie bez znaczenia jest fakt, że prezydentowi miasta Andrzejowi Szlęzakowi nasz pomysł też się spodobał. Prezydent nie tylko popiera naszą akcję, ale chce abyśmy w parku charzewickim prowadzili różne formy edukacji ekologicznej" - dodaje Urszula Serafin-Bąk.

Członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli są przekonani, że to dopiero początek wielkiej długofalowej akcji na rzecz parku w Charzewicach. Chcą w dalszej kolejności postawić choć z parę ławek (nie ma obecnie gdzie usiąść), odnowić zaniedbane dwa małe boiska, prowadzić edukację ekologiczną, przyciągać wielu mieszkańców do parku w Charzewicach...

Sporo tych zamierzeń, ale już te wykonane na chwile obecną działania dobrze wróżą na przyszłość. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt zaangażowania bezdomnych mężczyzn ze schroniska, o których niekiedy można usłyszeć nie najlepsze zdanie... Planowana akcja pokazuje, że człowiek wykluczony społecznie też może być użyteczny, choć nie zawsze to zależy od niego samego, lecz... od nas. Ekolodzy ze Stalowej Woli pokazali, że rozumieją to znakomicie. Brawo. Oby więcej takich działań.
18-04-2013 komentarze (0)
Kalendarz
Styczeń
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 3
Aktualna pogoda
Temperatura: 2.1 st.
Wilgotność: 99 %
Ciśnienie: 1007 hpa
Wiatr: 8 m/s
Kierunek wiatru: 288 st.
Zachmurzenie: deszcz
 
© 2004-2019 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.