Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Kto zamieszkiwał remontowaną oficynę w Charzewicach?
Po opublikowaniu tekstu o remoncie zabytkowego budynku w parku podworskim w Charzewicach kontakt z portalem nawiązała pani Maria Sąsiadowicz z Tarnowa (córka Joanny Mazurkiewicz), której dziadkowie zamieszkiwali w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia w oficynie w parku w Charzewicach. Przekazała nam swoje wspomnienia.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

To są bardzo odległe czasy... Dziadkowie oraz moja mama i jej rodzeństwo, już nie żyją. Mam w pamięci szczątkowe informacje, zakodowane jeszcze w latach dziecięcych, gdy przyjeżdżałam do Rozwadowa. W latach 60. moja mama pokazała mi ten piętrowy budynek (wtedy obrośnięty winoroślą?) w parku charzewickim i wskazała okna na I-szym piętrze, gdzie chyba w latach 1925-1937(?) mieszkali moi dziadkowie Franciszek i Weronika Mazurkiewiczowie z dziećmi. Do Charzewic przyjechali ze Lwowa, tam w 1921 r. urodziła się moja mama. Dziadek pracował u księcia Jerzego Lubomirskiego jako kamerdyner. Znał dobrze języki francuski i niemiecki. Był hallerczykiem, m.in. w lutym 1920 r. brał udział w zaślubinach Polski z morzem.

Moja mama Joanna w Rozwadowie w r. 1935/36 ukończyła szkołę podstawową, która wtedy nosiła nazwę: Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna. Opiekunem oddziału (klasy 7) była Stefania Opalińska, a kierownikiem szkoły Wiśniewski (nazwisko na świadectwie nieczytelne). Starszy brat mojej mamy, Stanisław w r. 1926 przystępował do komunii św., a pamiątkowe zdjęcie zostało wykonane w Zakładzie Fotograficznym P. Birnbaum w Rozwadowie n. Sanem. Stanisław do V-tej klasy uczęszczał w Rozwadowie, a później kontynuował naukę w kl. II do VI w Seminarium Serafickim OO. Kapucynów.

Moja mama w wieku 12 lat poddana została w szpitalu w Tarnobrzegu operacji wyrostka robaczkowego. Po tym zabiegu nastąpiły poważne komplikacje, które wymagały dalszego leczenia. Roczny bardzo kosztowny pobyt mojej mamy w sanatorium w Hołosku k. Lwowa sfinansował książę Jerzy Lubomirski.

Moja mama wspominała także wspólne zabawy z księżniczką Jolantą, która wtedy nazywana była Jotą. Fotografia Joty zachowała się w naszym rodzinnym albumie.

Po wymienionym wyżej okresie dziadkowie przenieśli się do Lwowa. Do Rozwadowa powrócili, gdy Lwów został poza Polską ok. 1945 r. Początkowo zamieszkali w wynajętym mieszkaniu u p. Nazarów. Franciszek i Weronika Mazurkiewiczowie spoczywają na cmentarzu w Rozwadowie.


Przeczytaj tekst o remoncie budynku, który wspomina p. Maria Sąsiadowicz.
14-07-2012 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 1
Aktualna pogoda
Temperatura: 0.7 st.
Wilgotność: 99 %
Ciśnienie: 1029 hpa
Wiatr: 0.5 m/s
Kierunek wiatru: 139 st.
Zachmurzenie: całkowite
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.