Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Spektakl "Drzewo" na dziedzińcu Muzeum
W ostatni dzień lipca br. wieczorową porą na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Rozwadowie, w pobliżu lipy znani aktorzy wystawili spektakl "Drzewo" według Wiesława Myśliwskiego. Przedstawienie przyciągnęło wielu widzów, którzy pomimo komarów byli do końca. Warto było oglądnąć sztukę na znakomitym poziomie.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Premiera przedstawienia miała miejsce w jesieni 2001 roku w Nadrzeczu koło Biłgoraja, gdzie Stefan Szmidt prowadzi "Fundację Kresy 2000". O czym jest sztuka? Można odpowiedzieć jednym zdaniem: "Chłop wlazł na drzewo, a pod drzewem dzieje się Polska".

W ulotce poświęconej sztuce napisano niezwykle wymowne słowa: "Pomiędzy krajobrazem i wartościami przyrodniczymi, a sakralnymi i społecznymi istnieje szczególna więź. Warunkuje ona poczucie tożsamości związanych z nim ludźmi - żywych i umarłych - umacnia poczucie ciągłości czasu, przemijania, i przywraca pamięć".

Te powyższe słowa należałoby z pewnością zadedykować współcześnie tym wszystkim, którzy wycinają drzewa bez namysłu, bo ważne są nowe drogi, osiedla... I o tym także w "uwspółcześnionym" spektaklu jest również mowa.

Zaczęło się oczywiście od "mocnej" sceny z piłą motorową i robotnikami, którzy Marcina Dudę (znakomita rola Stefana Szmidta) chcieli ściągnąć z drzewa. Ale on nie chciał...

Posłuchaj fragment LIVE:
Robotnicy zachęcają Dudę do zejścia z drzewa
W trakcie przedstawienia z zaświatów przybywają różne postacie, z którymi Duda siedząc cały czas na drzewie prowadzi dialog. Dołączają też żyjący, jak na przykład milicjant (Zdzisław Wardejn, chyba najlepsza rola), który jest skrupulatny ale i humorystyczny. Prowadzi dialog z hrabiną (Alicja Jachiewicz) oraz hrabią (Stanisław Biczysko), którzy nie mogą zrozumieć rzeczywistości w której się znaleźli...

Posłuchaj fragment LIVE:
Milicjant rozmawia z Panią i Panem
Coraz więcej postaci pojawiających się w przedstawieniu nie pozostaje bez wpływu na milicjanta, który traci z minuty na minuty rozeznanie. Przyprowadza skutego kajdankami puzonistę (Sławomir Pluta), który również okazuje się duchem. Kajdanki zacinają się i nie chcą otworzyć...

Posłuchaj fragment LIVE:
Milicjant rozmawia z puzonistą i Dudą
Na koniec głos zabrał odtwórca głównej roli - Stefan Szmidt, który powiedział między innymi:

Posłuchaj fragment LIVE:
Stefan Szmidt o przedstawieniu
Przedstawienie skończyło się dość późno (ok. 22:30), ale warto było. Zobaczyliśmy spektakl na wysokim poziomie z efektami świetlnymi, efektami scenicznymi (pełzające dymy), świece, przyjeżdżający inżynier samochodem (Tomasz Mędrzak) oraz nastrojową muzyką (Zbigniew Karnecki).

Jako ciekawostkę można podać, iż aktorzy w przedstawieniu używali nazw miejscowości i wsi, które znajdują się w pobliżu Rozwadowa. Mówiono więc o Pilchowie, Agatówce (w której przesolono kaszankę na wesele :-)... Był to niezwykle miły ukłon w stronę publiczności.

Pozostaje mieć nadzieję, iż takich spektakli na dziedzińcu Muzeum w Rozwadowie będzie można w przyszłości zobaczyć więcej.

Realizacja nagrań podczas spektaklu: Marek Ziemba.
18-08-2011 komentarze (0)
Kalendarz
Styczeń
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 3
Aktualna pogoda
Temperatura: 3.5 st.
Wilgotność: 86 %
Ciśnienie: 1005 hpa
Wiatr: 11. m/s
Kierunek wiatru: 192 st.
Zachmurzenie: bezchmurnie
 
© 2004-2019 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.