Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Odkryto szczątki ratusza w Rozwadowie
W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Rozwadowa i nie tylko żyli sensacją archeologiczną. Podczas prac budowlanych prowadzonych przy tarasie dawnego pawilonu handlowego "Społem" odkryto w ziemi fragmenty jakiegoś budynku. Ze wstępnych czynności archeologa wynika, iż są to ściany rozwadowskiego ratusza.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Do przypadkowego, nieplanowanego odkrycia doszło 5 listopada br., kiedy to uczniowie stalowowolskiej budowlanki, pod nadzorem archeologa z Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Tarnobrzegu oraz instruktora wykonywali prace ziemne przy dawnym pawilonie handlowym "Społem", a obecnie będącego w prywatnych rękach.Właściciel sklepu wykonywał roboty izolacyjne ściany. Prowadzone były wykopy w odległości 1,3 metra od ściany pawilonu. Po odkopaniu ziemi ukazały się mury. Jak uważa Marian Pędlowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Stalowej Woli mury starego ratusza mogą przecinać w połowie budynek pawilonu handlowego.Przybyły na miejsce archeolog Tomasz Biernicki powiedział dla "Gazety Wyborczej" (5.11.2010), iż prace przy odkrywaniu tych murów będą jeszcze kontynuowane przez parę dni. Wykonana zostanie dokumentacja, także fotograficzna. Potem mury zostaną po prostu zasypane.Ratusz w Rozwadowie jest datowany na XVIII wiek. Podczas działań wojennych 1 sierpnia 1944 roku wystrzelony pocisk wpadł do środka ratusza, od którego zapalił się. Nie zdołano go uratować; spłonął całkowicie dzień później. Okupant nakazał jego rozbiórkę (wspomnienia p. Pasiciel, w posiadaniu autora).Przy okazji tego odkrycia znów odżyły marzenia o odbudowie ratusza. Pomysł nie jest nowy, wielokrotnie w ostatnich dwudziestu latach różne organizacje, prywatne osoby przymierzały się do tego niełatwego przedsięwzięcia. Jak na razie nic z tego nie wyszło. Od niedawna ideę odbudowy propaguje "Stowarzyszenie Na Rzecz Odbudowy ratusza Staromiejskiego w Rozwadowie", które powstało w 2004 r. Członkami-założycielami są między innymi: Zbigniew Orczyński, Kazimierz Jańczyk, ks. doc. dr hab. Wilhelm Gaj-Piotrowski i inni.Co mógłby wnieść do przestrzeni Rozwadowa odbudowany Ratusz? Na pewno wprowadzenie nowego budynku pomogłoby w ożywieniu tego terenu. Jednak koszt takich ożywień nie kończy się na wybudowaniu budynku Ratusza. Konieczne jest zachowanie ciągłości zmian na tym terenie. Obszar rynku jest obszarem o wysokim potencjale, który gdzieś tam sobie drzemie. Bez koncepcji zagospodarowania całej przestrzeni rynkowej, nie ma mowy o powodzeniu tej inwestycji - uważa Łukasz Piwnicki, autor pracy magisterskiej na temat rewitalizacji rozwadowskiego rynku.

I tak, dzięki przypadkowemu odkryciu archeologicznemu pojawiła się okazja to przypomnienia chlubnego fragmentu historii z dziejów Rozwadowa...

Zdjęcia: Marian Pędlowski
11-11-2010 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 1
Aktualna pogoda
Temperatura: 1.8 st.
Wilgotność: 98 %
Ciśnienie: 1007 hpa
Wiatr: 7.7 m/s
Kierunek wiatru: 270 st.
Zachmurzenie: bezchmurnie
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.