Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Finał XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego
We wtorek 26 sierpnia br. zakończył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Rozwadowie. Czas na podsumowanie festiwalu.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Podczas koncertu finałowego wystąpił Michel Colin. Artysta koncertował już parę lat temu w Rozwadowie i znów dowiódł swego kunsztu artystycznego. Co prawda program koncertu nie był łatwy w odbiorze, w prezentowanych utworach usłyszeć można było wiele "dysharmonii", które nie są zbytnio lubiane, ale dla melomana o głębszych zainteresowaniach (np. Ja :-) była to niezapomniana uczta muzyczna. No, ale koniec tego "miodu na serce"...

Publiczność pokazała, że ujarzmiła skutecznie telefony komórkowe, z których melodie płynące już nie konkurują z artystami, o tyle brawa... Oh, te brawa. Przyjęło się (może nie wszędzie?), że utwory wieloczęściowe (a podczas finału ich nie brakowało), czyli składające się z np. introdukcji, menueta, modlitwy i toccaty (tak, tak to przykład z przepięknej "Suity Gotyckiej" Leona Boellmanna) oklaskujemy na końcu! Ale, gdzie tam! Publiczność rozentuzjazmowana klaskała Colinowi pomiędzy częściami.

Tak sobie pomyślałem: a może prowadzący koncerty Piotr Jackowski zamiast informacji, że "x" artysta urodził się tu, a zmarł tu (według mnie nieistotne dane, można sobie doczytać w encyklopedii; ważne jest nazwisko) informował by właśnie o tych manierach. Ależ gdzie tam, marzenie ściętej głowy! Brakuje mi tego porządku i wyczucia w życiu społecznym, brakuje na tych koncertach. Bogusław Kaczyński, którego sobie bardzo cenię, często o tych manierach w swoich audycjach i na koncertach mówił.

Miało być podsumowanie, a nie rozwodzenie się. Więc... tegoroczny festiwal (może i ubiegłoroczny?) oceniam jako imprezę... taką sobie. Dlaczego? To nie do wiary, ale XVIII edycja do czegoś zobowiązuje. A tu... zastój. Poszła para w gwizdek! Była Teresa Żylis-Gara, był i kiedyś Wiesław Ochman, no i były "Poznańskie Słowiki". Była... W tym roku sytuację ratował Konstanty Andrzej Kulka, a.... najbardziej uratował Szymon Jędruch. Tak, tak - to był chyba najlepszy koncert. Jeśli ktoś o tym zadecydował, a czyta ten tekst - temu kłaniam się nisko, szczerze i z podziwem. Brawo!

Pytacie mnie niekiedy, a co sądzę o duecie Robert Grudzień-Georgij Agratina. Oni też w tym roku wystąpili. Znów okazja była nie byle jaka, znów jakiś tam jubileusz. Pytanie o ten duet jest natury kulinarnej: jak ci smakuje odgrzewany kotlet? Bez uprzedzeń rasowych i kulinarnych zawsze odpowiadam: zależy kto go odgrzewa i na czym. Wracając do tego duetu - od lat nie zaskakuje mnie. Wręcz przeciwnie, utwierdza mnie w przekonaniu, że festiwalowa publiczność hołduje maksymie z filmu "Rejs" Marka Piwowskiego, że "lubimy to co znamy". Klaszcze się i zadziera głowę na chór, bo przecież "gro" dyrektor festiwalu... A gdzie wartości muzyczne?! Gdzie odpowiedzialność przed publicznością? I przed samym sobą.

Festiwal skończył się. Za rok pewnie będzie następny. Jakoś nie widzę tego rozwoju, o którym tak często padały słowa po finałowym koncercie. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat, nie pojawiły się ładne jak zawsze foldery festiwalowe... Drobiazg, powie ktoś. A inny... szkoda, zawsze coś ciekawego przeczytałem, coś nowego dowiedziałem się.

W tym roku na zakończenie festiwalu nawet zabrakło dyrektora festiwalu Roberta Grudnia...
28-08-2008 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 1
Aktualna pogoda
Temperatura: 3.5 st.
Wilgotność: 77 %
Ciśnienie: 1010 hpa
Wiatr: 2.7 m/s
Kierunek wiatru: 191 st.
Zachmurzenie: umiarkowane
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.