Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Wraca idea odbudowy ratusza w Rozwadowie
W jednym z numerów lokalnego tygodnika "Sztafeta" (14 sierpnia 2008, nr 33) ukazał się artykuł pt. "Czy odbudują ratusz?", w którym przedstawiono koncepcję rodziny Kułaczów z Rozwadowa, która chce zainwestować własne pieniądze w jego odbudowę. Portal Rozwadow.pl poprosił o opinię w tym zakresie znawcę tematu, człowieka który niedawno w swojej pracy magisterskiej na temat rewitalizacji rozwadowskiego rynku zagadnienie ratusza poruszał. Oto jego opinia...


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Podkreślenia linią ciągłą mają zwrócić większą uwagę na prezentowane treści.

Pobierz artykuł ze "Sztafety" o ratuszu w Rozwadowie (PDF)

Odnawiać, odbudowywać czy może zostawić jak jest? Czyli jak ugryźć ten RYNEK???

W swojej pracy magisterskiej obronionej już ponad rok temu zastanawiałem się nad sposobem zmian przestrzeni Rynku w Rozwadowie. Temat pracy również nie był przypadkowy: „Rewitalizacja Rynku Rozwadowskiego w Stalowej Woli”, odnosił się więc do zmian przestrzennych, ekonomicznych i społecznych tej przestrzeni.

Zmiany społeczne powinny być potraktowane jako kluczowe dla tego tematu, gdyż rewitalizacja twarda, czyli nastawiona tylko i wyłącznie na projekty techniczne, jak zmiana posadzki rynku, odnowienie chodników, zmiana organizacji ruchu, odnowienie elewacji itd., nie załatwia problemów dotykających ten Rynek.

Jednym z projektów, który został zawarty w mojej pracy był projekt o numerze A4 czyli budowa budynku Ratusza w Rozwadowie w historycznym kształcie. Jest to temat bardzo rozległy i niezwykle ciekawy, który ostatnio wrócił do debaty publicznej wraz z artykułem w "Sztafecie". Jakie jest moje zdanie na ten temat?

Co mógłby wnieść do przestrzeni Rozwadowa odbudowany Ratusz? Na pewno wprowadzenie nowego budynku pomogłoby w ożywieniu tego terenu. Jednak koszt takich ożywień nie kończy się na wybudowaniu budynku Ratusza. Konieczne jest zachowanie ciągłości zmian na tym terenie. Obszar rynku jest obszarem o wysokim potencjale, który gdzieś tam sobie drzemie. Bez koncepcji zagospodarowania całej przestrzeni rynkowej, nie ma mowy o powodzeniu tej inwestycji, ale o tym za chwilę.

Konieczna jest jasna strategia, czy też filozofia jak wykorzystać potencjał tego budynku. Krótkie stwierdzenie, że będzie miał charakter, jaki posiadał zanim go zburzono, czyli na dole kawiarenki, restauracja, małe kioski, no i pomieszczenia biurowe nie załatwia tematu. Trzeba jasnej koncepcji, jakiej funkcji potrzebujemy? Czy idziemy w kierunku centrum pozwalającego na aktywizację lokalnej społeczności, poprzez możliwość wynajmu pomieszczeń po korzystnych cenach, stworzenie centrum kulturalno–handlowego z cyklicznymi wystawami, konkursami, imprezami mającymi na celu promocję Rozwadowa, Stalowej Woli i wyrobów, nazwijmy to regionalnych? Czy też może stawiamy na przyciągnięcie na ten teren „świeżej krwi”, która postawi na innowacyjność i stwarzamy w Rozwadowie coś w stylu inkubatora przedsiębiorczości, oczywiście nie w całym budynku, lecz tylko w jego części. Do drugiego pomysłu niezbędna jest przychylność władz, przychylność czy też pomoc uczelni wyższych no i oczywiście chęci samych ludzi.

Biorąc pod uwagę obecne zagospodarowanie tego obszaru, należy zgodzić się, że jest to teren pozostawiający dużo do życzenia. Z jednej strony mamy wysoką zieleń z drugiej strony mamy zajezdnię autobusową. Wyraźnie odczuwa się, że ten obszar jest ubogi w oferty przestrzenne dla ludności, przez co staje się im obcy. Nie może im zaoferować miejsca bezpiecznego, „czytanego” przez nich jako miejsce pozwalające im na chwilowe zatrzymanie się w tym miejscu, a co za tym idzie na penetrację i odkrywanie tego Rynku. Do tych problemów dochodzi jeszcze sprawa związana z nikłą jakością okolicznej zabudowy i znaczącą dysharmonią przestrzeni.

Reasumując, Rynek w Rozwadowie nie oferuje ludziom tam przybywającym przyjaznej przestrzeni publicznej o charakterze małomiasteczkowym, która by ich przyciągała i zatrzymywała na dłużej.

Można też się zastanowić nad innym pomysłem, czy warto odbudowywać ratusz w jego historycznym kształtem? Czy też może iść w kierunku kubatury, która będzie nawiązywała w niektórych jej częściach do nieistniejącego ratusza? Może należałoby pójść w kierunku stworzenia budynku o niebanalnej architekturze, z akcentem w postaci wieży, która istniała w ratuszu? Dlaczego? Odbudowa w historycznym kształcie kojarzy mi się ze staniem w miejscu, a Rozwadów potrzebuje iść do przodu, potrzebuje przysłowiowego „kopa”!!!

Odbudowa budynku przez prywatnego inwestora kojarzy mi się z chęcią zysków, ale należy postawić pytanie, czy odbudowany budynek jest w stanie sam na siebie zarobić?? Dlatego skłaniam się w kierunku podejścia do tematu w inny sposób.

Owszem można odbudować ratusz czy też budynek nawiązujący do jego historycznego kształtu ale na zasadzie partnerstwa publiczno–prywatnego. Stalowowolski Magistrat powinien się zastanowić, czy budowa ratusza w Rozwadowie nie jest lepszym pomysłem niż budowa ratusza i kreowanie sztucznego centrum w okolicach kościoła Św. Floriana i budynku Poczty Polskiej.

Zaangażowanie się UM Stalowej Woli w tę inicjatywę może nieść za sobą dodatkową korzyść. Pozwoli na zagwarantowanie dostępności tego budynku dla lokalnej społeczności oraz pokaże, że miasto również przejmuje się losem Rozwadowa i daje jasny i wyraźny znak, że Rozwadów nie musi się kojarzyć z brudnym i zapyziałym rynkiem, ale przestrzenią publiczną, przyjazną i dostępną dla każdego mieszkańca Stalowej Woli i nie tylko.

Należy przeprowadzić konkursy na tą przestrzeń, w których prawo głosu będą mieli mieszkańcy. Po pierwsze konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Ratusza, po drugie konkurs na zagospodarowanie terenu okalającego. Niedopuszczalne byłoby wycięcie wszystkich drzew na tym obszarze i wybrukowania go, gdyż prowadzić to może do odwrócenia się ludzi od tego miejsca. Może się ono stać pustą przestrzenią z jednym budynkiem i niewieloma elementami małej architektury, które zamiast przyciągać, będzie odpychać i zachęcać ludzi do jak najszybszego opuszczenia tej "posadzki".

Według mnie należy raczej podążać w kierunku stopniowego i przemyślanego zagospodarowania tego terenu oraz stworzenia swego rodzaju stref, chociażby odpoczynku i zabawy dla dzieci w cieniu drzew, strefy handlu w okolicach Ratusza, strefy rozrywki i relaksu oraz strefy czysto reprezentacyjnej również w okolicach ratusza.

Podsumowując można powiedzieć, że owszem temat odbudowy Ratusza wydaje się ciekawym pomysłem, lecz sama w sobie odbudowa ratusza nic nie da. Należy stworzyć jasną strategię, która pozwoli na uratowanie od dalszego "staczania się" Rozwadowa w strukturze miasta. Projekty zawarte w tej strategii muszą być poparte głębokimi przemyśleniami, muszą zawierać jasną ścieżką realizacji. Niezbędna i wręcz konieczna jest w tym wszystkim partycypacja i poparcie społeczne. Tylko wtedy można liczyć, że Rozwadów zmieni swój trend spadkowy na trend rosnący.

Łukasz Piwnicki
mgr gospodarki przestrzennej ze specjalnością rozwój i rewitalizacja miast. Napisał pracę magisterską na temat Rewitalizacji Rynku Rozwadowskiego w Stalowej Woli. Od roku projektant w zespole planowania przestrzennego w Biurze Rozwoju Wrocławia.

Pobierz artykuł ze "Sztafety" o ratuszu w Rozwadowie (PDF)

-----
Portal Rozwadow.pl dziękuje panu Łukaszowi Piwnickiemu za chęć podzielenia się swoją niemałą wiedzą i ciekawymi przemyśleniami. Ubolewamy, że pan Łukasz swoją wiedzę "pożytkuje" we Wrocławiu, a nie Stalowej Woli. Wstyd i jeszcze raz wstyd. Tylko czy w tym mieście ktoś się jeszcze wstydzi czegokolwiek?
28-08-2008 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 1
Aktualna pogoda
Temperatura: 1.3 st.
Wilgotność: 99 %
Ciśnienie: 1008 hpa
Wiatr: 6.9 m/s
Kierunek wiatru: 280 st.
Zachmurzenie: umiarkowane
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.