rozwadow.pl
Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Książka o harcerstwie w Rozwadowie
Harcmistrz Zbigniew Krupa jest autorem pionierskiej książki "Harcerstwo Rozwadowskie w latach 1929-1961. Zapiski kronikarskie". Pasjonująca lektura przybliża dokonania harcerzy z Rozwadowa.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Książka składa się z siedmiu paragrafów: 1) Dzieje Rozwadowa, 2) Skauting - Harcerstwo, 3) Harcerstwo w latach 1944-1950, 4) Organizacja Harcerska-Organizacja Harcerska Polski Ludowej, 5) Harcerstwo po Zjeździe Łódzkim, 6) Od autora zapisków kronikarskich, 7) Bibliografia, Źródła, Relacje.


Okładka książki, Fot. M. Ziemba

"Przystępując do opracowania tych wspomnień miałem na celu ocalenie od zapomnienia dziejów harcerstwa rozwadowskiego, wspólnie przeżytych chwil i wysiłku działaczy - instruktorów. Pragnę, aby to opracowanie dało możliwość poznania przeszłości, ale także trafiło do tych, którzy są i w przyszłości będą harcerzami" - pisze hm Zbigniew Krupa w swojej książce.

Jak się dowiadujemy z interesującej publikacji, idea harcerstwa do Rozwadowa przywędrowała z Niska, w którym w 1918 roku po odzyskaniu niepodległości w Niżańskim Gimnazjum powstała I Drużyna Harcerska im. Stefana Czarnieckiego.

W Rozwadowie pierwszą formą działalności harcerskiej było powołanie w 1929 roku zastępu, który stworzyła młodzież Rozwadowa i Charzewic, a uczęszczająca do wspomnianego gimnazjum w Nisku. Zastęp przybrał nazwę "Orły", a jego zastępowym został Józef Teresiński. Członkami tego zastępu byli: Roman Skoczeń, Władysław Piłat, Marian Krupa, Tadeusz Szwakop, Stanisław Krzemiński. Z czasem liczba zastępów w Rozwadowie się zwiększała, aż do roku 1930, kiedy powstała w Rozwadowie I Drużyna Harcerzy im. płk. Lisa Kuli.

Działalność rozwadowskich harcerzy była bardzo ożywiona. Prowadzono działalność artystyczną i patriotyczną zyskując tym samym szacunek wśród mieszkańców Rozwadowa. W 1934 roku powstała drużyna harcerek.

Dynamiczny rozwój przerwała wojna. Kiedy się skończyła trudu odbudowy harcerstwa w Rozwadowie, na apel Komendanta Chorągwi Stanisława Nowakowskiego z Rzeszowa, podejmuje się phm Stefan Wojdylak (nauczyciel miejscowych szkół). Jest mi tym bardziej miło pisać o tej właśnie osobie, gdyż był on moim dziadkiem...Razem z phm Władysławem Piłatem, nauczycielem Gimnazjum Kupieckiego w Rozwadowie organizują drużyny harcerskie i gromady zuchowe...

Można by pisać i pisać. Lektura hm Zbigniewa Krupy dostarcza wrażeń i umożliwia sentymentalną podróż w przeszłość. Wydaje mi się, że szczególnie będzie ona cenna dla osób, które mają szczególne wspomnienia z harcerstwem w Rozwadowie.

Książka zawiera liczne fotografie oraz dokumenty. Mimo pewnych niedostatków warsztatowych oraz błędów technicznych jest niepodważalnym dokumentem działalności harcerzy w Rozwadowie w latach 1929-1961.

-----
hm Zbigniew Krupa, Harcerstwo Rozwadowskie w latach 1929-1961. Zapiski kronikarskie, Stalowa Wola - Rozwadów 2007, ss. 76.
12-06-2008 komentarze (1)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 1
Aktualna pogoda
Temperatura: 3.5 st.
Wilgotność: 77 %
Ciśnienie: 1010 hpa
Wiatr: 2.7 m/s
Kierunek wiatru: 191 st.
Zachmurzenie: umiarkowane
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.