Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Wyspiański w Muzeum w Rozwadowie
W minionym roku obchodziliśmy setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Kontynuacją swoistych obchodów, przypomnienia ogromnego dorobku jednego z największych polskich artystów jest niecodzienna, wielowątkowa wystawa „WOBEC WYSPIAŃSKIEGO”, która prezentowana jest od 9 lutego do 30 marca w Muzeum Regionalnym w Rozwadowie.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Kluczowym słowem jest tutaj WOBEC, które ukazuje nie tylko część dorobku Wyspiańskiego, ale bycie wobec jego dorobku literackiego - reżyserów, scenografów, aktorów. Być wobec twórczości, artystycznej, plastycznej próbują także artyści współcześni. Bycie WOBEC rodzi wiele ciekawych interpretacji, myśli, spostrzeżeń, kreacji…
Wystawa składa się z trzech części, które eksponowane razem, uzupełniając się i przeplatając, tworzą wątki pokazujące różne aspekty twórczości Wyspiańskiego (np. szafirowa sala, w której króluje „Wesele”, czy temat macierzyństwa w różnych interpretacjach).
Na wystawę składają się oryginalne prace Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiające bogatą twórczość artystyczną, od pastelowych portretów do kunsztownych krajobrazów, ze słynnym „Widokiem z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”, jednym z wielu impresji, malowanych wielokrotnie o różnych porach roku oraz dnia. Dodatkowo, niewątpliwą gratką dla miłośników literatury będą książki z dziełami Wyspiańskiego, wydane jeszcze za życia artysty. Wszystkie dzieła Stanisława Wyspiańskiego zostały użyczone nie tylko z muzeów, ale także z pokaźnego zbioru z kolekcji prywatnej.
Inny aspekt twórczości Stanisława Wyspiańskiego jako dramatopisarza, poety, inscenizatora, twórcy nowoczesnego teatru polskiego, zasygnalizowano wybitnymi projektami scenografii autorstwa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy oraz szkicami Andrzeja Wajdy. Jest to okazja do oglądania oryginalnych szkiców, rysunków strojów i scen do poszczególnych dramatów Wyspiańskiego oraz fotografii przedstawień teatralnych i filmowych. Są to m.in. szkice i zdjęcia do „Wesela” wystawianego w 1963 r. w krakowskim Teatrze Starym, czy do filmu „Wesele” z 1972 r., w reżyserii Andrzeja Wajdy, który zyskał pozytywne recenzje na całym świecie. Ponadto na ekspozycji rysunki, szkice do „Klątwy”, wystawionej w 1997r. w Teatrze Starym oraz do „Nocy Listopadowej” wystawionej w tymże teatrze w 1974 r.
Kolejna część wpleciona, to bardzo oryginalna, a zarazem kluczowa próba twórczego odniesienia się do dorobku Stanisława Wyspiańskiego. Obejmuje dzieła 17 autorów, artystów - pedagogów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Pomysłodawca i autor scenariusza a zarazem jeden z twórców prof. Adam Brincken, do „duchowej uczty z Wyspiańskim” zaprosił:

Zbigniewa Bajka, Andrzeja Bednarczyka, Grzegorza Bednarskiego, Joannę Kaiser, Łukasza Konieczko, Piotra Korzeniowskiego, Leszka Misiaka, Jana Pamułę, Stanisława Rodzińskiego, Mirosława Sikorskiego, Edytę Sobieraj, Zbigniewa Sprychę, Stanisława Tabisza, Dariusza Vasinę, Jacka Waltosia oraz Adam Wsiołkowskiego.

Poszczególni artyści zaprezentowali prace o różnej ikonografii, charakterze oraz stylistyce. Miała to być interpretacja wielkiego dzieła artysty, artystyczna odpowiedź oraz złożenie hołdu artyście genialnemu. Można zatem zobaczyć aranżacje przestrzenne, instalacje, projekty, obrazy scenograficzne, oraz klasyczne obrazy sztalugowe na płótnie, jak również rysunki i grafiki. Inspiracje dotykają różnych aspektów twórczości Wyspiańskiego, od rozwiązań formalnych w kompozycji malarskiej, poprzez zgłębianie tematów np. motyw szafirowej pracowni, czy słynny Zielnik.

Kuratorami wystawy są: Anna Król oraz Adam Brincken.

Wystawie towarzyszy katalog prac artystów krakowskiej ASP, wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Współorganizatorzy wystawy:
- Galeria Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie
- Archiwum Andrzeja Wajdy
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,
14-02-2008 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 2
Aktualna pogoda
Temperatura: 1.3 st.
Wilgotność: 99 %
Ciśnienie: 1008 hpa
Wiatr: 6.9 m/s
Kierunek wiatru: 280 st.
Zachmurzenie: umiarkowane
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.