Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Nowe muzeum przyrodnicze
Po wielu latach starań udało się założyć muzeum przyrodnicze "Koniec Świata" w miejscowości Dzierdziówka w gminie Zaleszany. Działa od paru dni. Jego pomysłodawcą i realizatorem jest Sebastian Sobowiec, przyrodnik i działacz ekologiczny w północnej części podkarpacia.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

"W chwili obecnej jest 90 moich fotografii przyrodniczych i troszkę różnych publikacji w dużej mierze regionalistycznych. Z czasem będą się pojawiać nowe obiekty, ale nie będę zdradzał jakie" - mówi pomysłodawca i jednocześnie główny realizator muzeum.

Tytuł obecnej ekspozycji to "Natura w oknie". W najbliższym czasie planowana jest emisja dwóch filmów przyrodniczych, w których realizacji brało udział Towarzystwo Obrony Przyrody OSTOJA z Gorzyc, w którym działa aktywnie Sebastian Sobowiec. Na miejscu można zakupić zarówno fotografie jak i wydawnictwa przyrodnicze i regionalne, a także inne pamiątki związane z regionem i przyrodą.

Miejsce na Muzeum Przyrodnicze "Koniec Świata" pomógł znaleźć Urząd Gminy w Zaleszanach, który udostępnił miejsce w dawnej szkole, a obecnie Domu Ludowym w miejscowości Dzierdziówka.

Wystawiennictwo to nie jedyna działalność "Końca Świata", bo w planach są także imprezy kulturalne, ekologiczne i inne wydarzenia łącznie z etnograficznymi. Przy Muzeum będą funkcjonować kółka przyrodnicze dla młodzieży z całej okolicy.

To nie koniec atrakcji. W pobliżu miejscowości Dzierdziówka Towarzystwo Obrony Przyrody OSTOJA opracowało ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą "Szlak Trzech Jezior". Poza tym teren jest bardzo ciekawy jako dolina dużej rzeki - San. Najbliższa okolica Dzierdziówki to bagienka, jeziora, mokradła, łąki, ale też pola uprawne i lasy. Wśród lasów przeważają liściaste podmokłe i sosnowe suche. W promieniu 10 km można znaleźć rozległe trzcinowiska, podmokłe bory bagienne Lasów Janowskich i podmokłe olszyny Puszczy Sandomierskiej, dolinę średniej rzeki stary rezerwat topoli czarnej oraz miejsca regularnego występowania łosi, wilków i żurawi. Wspomnianą ścieżkę sfinansowano z Funduszy Leader +.

Na bazie tych warunków Towarzystwo chce organizować poszczególne lekcje stacjonarne jak pokazy slajdów, warsztaty twórcze, pokazy filmów przyrodniczych, a także terenowe w postaci wycieczek, rajdów etc.

"Jeżeli masz coś, co jest Ci niepotrzebne lub chcesz nam pomóc konkretnie - to pomóż" - apeluje Sebastian "Ptasznik" Sobowiec.

Kontakt z Sebastianem Sobowcem: 500 322 383 .
07-12-2007 komentarze (0)
Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Ankieta
Czy rewitalizacja rynku w Rozwadowie rozpocznie się w 2018 roku?
tak
nie
trudno powiedzieć

[wyniki | ankiety]
Statystyki online
Ile osób przegląda stronę? 2
Aktualna pogoda
Temperatura: 1.8 st.
Wilgotność: 98 %
Ciśnienie: 1007 hpa
Wiatr: 7.7 m/s
Kierunek wiatru: 270 st.
Zachmurzenie: bezchmurnie
 
© 2004-2018 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.