Wirtualna Ścieżka  Transgraniczna
Śladami Jana III Sobieskiego od Lwowa do Rozwadowa 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wirtualna Ścieżka  Transgraniczna jest częścią projektu pt. "Przyszłość wyrasta ze wspólnych korzeni. Kulturowe dziedzictwo czynnikiem   integracji społeczeństw i rozwoju regionów", przygotowanego w ramach Phare SPF Wspólny Fundusz Małych Projektów Program Współpracy Przygranicznej Phare Polska-Ukraina 2001.


Dzieje narodu polskiego i ukraińskiego  naznaczone są wieloma zdarzeniami historycznymi, które często doprowadzały do antagonizmów. Projekt  przybliża czasy pokojowego współistnienia dwóch narodów  w ramach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wskazuje ważne postacie, które odegrały w tym procesie znaczącą rolę oraz pokazuje jak wykorzystać wspólną przeszłość kulturową dla teraźniejszości i przyszłości. 

Osobą łączącą w przeszłości obydwa narody jest król Jan III Sobieski, oprócz Polski najbardziej związany z Ukrainą. Na Ukrainie się urodził (według aktualnych granic), spędził swoje dzieciństwo i wracał w rodzinne strony aż do śmierci. Sobieski dbał o  Lwów i Rozwadów (obecną dzielnicę Stalowej Woli), któremu nadał w 1690 r. przywileje miejskie. W Rozwadowie wzniesiono Sobieskiemu  pomnik, podtrzymuje się powstałe za jego czasów tradycje (z Odsieczy Wiedeńskiej  wywodzi się m. in. tradycja tzw. Turków- Wielkanocnych Straży Grobowych),  a miejscowy klasztor Kapucynów, honoruje króla, który tę gałąź franciszkanów sprowadził do Polski.