Mobile | Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Nocny dyżur apteki
~Dyżur aptek na SMS~
Artykuły > Historia > Zapomniany budowniczy z Rozwadowa
Na kawałku blachy nieznana ręka napisała: "Bernard Woll. C.K. Inżynier dróg żel. Budowniczy węzła kol. Rozwadów. Grób zwandalizowano w 1985 r.".

Dziś, kto odwiedzi pełen nostalgii Cmentarz Stary w Rzeszowie, nie odnajdzie tak łatwo miejsca pochówku Bernarda Wolla. Rozpadający się nagrobek znów niedawno ktoś pozbawił tabliczki informującej, kto jest pochowany. Podobny los często spotyka inne nagrobki.

Bernard Woll to trochę zapomniana postać. W lokalnej literaturze historycznej nie występuje to nazwisko. Choć zapewne żyją jeszcze osoby, które coś wiedzą o tej postaci. Jedyną znaną mi książką, w której znalazła się wzmianka o budowniczym Wollu, to interesująca publikacja pt. "Cmentarze" (Wrocław 1996), wydana w szacownej serii "A to Polska właśnie". Jej autorem jest Jacek Kolbuszewski, historyk literatury polskiej i literatur zachodniosłowiańskich, profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z roku na rok, wspomniany grobowiec niszczeje coraz bardziej. Tynk dawno już odpadł, a wyblakłe czerwone cegły odstraszają swoim widokiem. Może znajdzie się ktoś, kto zechciałby wyremontować ów grobowiec, wykonać solidną tablicę nagrobkową? W ten sposób pamięć o budowniczym węzła kolejowego w Rozwadowie nie zaginie.
komentarze (0) |


© 2004-2019 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.